Muharrem Bilaloğlu

1960 yılında şimdiki ismi Sırbistan olan Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin Novipazar şehrinde doğdu.

1974’de ortaokul sömestr tatilinde güzel resim yapması nedeniyle resim öğretmeninin atölyesinde fırça yıkayarak çıraklık dönemine başladı. Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlamasıyla birlikte Türkiye’deki ekonomik kriz sebebiyle zorunlu olarak iş hayatına atılması gerekti ve iş aramaya başladı. Kadıköy Çinili Pasajı’nda çırak aranıyor ilanını gördü ve iş başvurusunda bulundu, görüşme neticesinde işe alındı. Firmanın ismi Kıvanç Reklam’dı, Kadıköy’ün en popüler reklam atölyesiydi.

Kıvanç Reklam’da Kadıköy’deki bütün sinemaların afişleri üretilirdi. Bugünkü dijital baskı ile yapılan işleri, o dönemlerde agrandizör lastik boya ve fırça ile Amerikan bezinin üzerine elle yapılırdı.

1978’e kadar hem okul, hem çalışma hayatını birlikte devam ettirdi. Aynı yıl bir arkadaşının askere gitmesi nedeniyle atölyesini devraldı. Böylelikle profesyonel çalışma hayatı 18 yaşında atölyenin başına geçmesiyle oldu.

O dönemlerdeki sermayesi, 10 tane Habico fırça, 1 saç makası, 20x15cm ahşap çıta, çekiç, çivi, bant, cetvel, kurşun kalem ve eskiz kağıdıydı. Hatta o dönemlerde iyi bir fırça takımına sahip olan kişiler seçkin sayılırdı.

Kıbrıs Barış Hareketi’yle başlayan ambargo sertleşince tabelada kullanılan sacları bulmakta zorlandı. Karaköy’de bulunan Tabelacılar Derneği yurtdışından tabelada kullanılacak ince sac levhalar getirmişti. O levhalar ancak belli başlı reklam atölyelerine veriliyordu. 1980 yılında babasının ısrarıyla askere gitti ve kısa bir süre sonra 12 Eylül darbesi gerçekleşti.

Muharrem Bilaloğlu, 20 aylık askerlik döneminden sonra belli bir sermaye birikimi elde etmek için çeşitli atölyelerde usta olarak çalıştı. 1984 yılında Yuli Reklamcılık Mat. San. Tic. Ltd. Şti. ismi ile kendi firmasını kurdu ve firmasında halen sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.

mb

 

Bu yazıyı paylaş: