Mitat Eligür

Mitat Eligür, bir Arnavut göçmen ailesinin küçük ve haşarı çocuğu olarak Bursa’da 1934 yılında doğdu.

Resim aşkı, onun okul yıllarını 7.sınıfa kadar sürdürmesine izin verdi. 13 yaşında bir atölye açtı ve o yıllar için geçerli bir iş olan duvar resimleri yaparak hayatını kazanmaya başladı.

“Bilek” in önemli olduğu yıllarda resim ve tabela yaparak farkını ortaya koydu. Daha sonra ağabeyinin de teşviği ile Ankara’ya taşınarak neon işine girdi. Burada geçirdiği birkaç senenin sonunda Amerika’dan yurda dönen bir işadamı ile ustası Mustafa Tezmen’in önayak olmasıyla 1964 yılında Eliz Reklam’ı kurdu. Bu ortaklık sırasında teknik bilgisi ile yeni teknolojileri uygulama konusunda yaratıcı çözümler ortaya koydu.

Bu ortaklık 1966 yılında Olcay Reklam’ı kurana kadar sürdü. Bu şirket o yıllardaki ülke ekonomisinin gelişimine paralel olarak büyüdü, 1978-1979 senelerine kadar, sektörün öncülerinden biri oldu.

Daha sonra başka sektörlere girmek gibi maceralar kendisi açısından ekonomik yönden iyi sonuçlar vermedi. Bu süreç sonunda 1982 yılında tekrar ana işine yeni bir şirket olan Oba Reklam’ı kurarak geri döndü.

O tarihten sonra 1993 yılında aramızdan ayrılana kadar bu şirketle çalıştı. Son bir iki yılında oğulları da işe katıldı. Bugün Oba Reklam’ın devamı olarak üç oğlu da Standart-TİM adlı şirketle kendisinin açtığı kulvardan yürümektedir.

Mitat Eligür sektörün birçok duayeninde olduğuna inandığımız işine aşık olma ve adanma gibi özelliklerin yanı sıra, 40 yılı aşan iş hayatı, yetiştirdiği onlarca usta, yaratıcılığı, çalışkanlığı ve insan ilişkilerindeki başarısı ile bir ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir.

Saygıyla Anıyoruz.

me1 me2 me3 me4me me5me12 me6 me7
me8 me9 me10 me11

Bu yazıyı paylaş: