Hacı Mehmet Yanık

1949 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Kayseri’de okudu. Yaz tatillerinde çeşitli iş kollarında çıraklık yaptı.

Kayseri Erciyes Spor Kulübü Lisanslı Boksörü olarak 1964 ve 1965 yıllarında 51 kg.’da Kayseri Bölge Birincisi oldu. 16 yaşına kadar okul, çalışma ve spor yaşamıyla sürdü. Okul dışındaki zamanlarında birçok iş yaptı. 1960 yılında Kaya Livdumlu’yu tanıdı ve çalışmalarını gördükten sonra merakla amatör çalışmalara başladı.

1966 yılında Hava Astsubay Okuluna girdi. Eskişehir ve Bursa’da Motor Tesfiye okuyup 1968 yılında Ankara Mürted’de göreve başladı. Burada hem arkadaşı Şükrü Aydın’ı tanıdı ve ileriki zamanlarda hem kendisi, hem de kardeşi Mustafa Aydın’ın mesleki bilgilerinden istifade etti. 1972 yılında sağlık sorunları sebebiyle ordudan emekli edildi. Mürted Hava Üssü’nde çalışırken göğüs isimliği takma mecburiyeti vardı. İsim yazdırmak için Ulus’taki Pantografçılara gitti, nasıl yazıldığını merak ettiği için makinasını görmek istedi ancak müsaade edilmedi. 1972 yılında Astsubaylıktan emekli rahmetli Ali Baltacı ile Ankara Tunalı Hilmi Caddesinde kuyumculuk sektörüne girdi. Ankara’da başlayan işlerinden fırsat buldukça 1969 yılında tanıştığı Osmanlı Reklamın kurucularından Osman Ve İsmail ustaların Dışkapı’daki atölyelerine gidip gelip pleksi işlerinde kendini geliştirdi.

1974 yılında işlerini İstanbul Kapalı Çarşı Kürkçüler kapısındaki ve Nuruosmaniye’deki atölyelerinde devam ettirdi. Burada santrafüj döküm mineli yüzük, kolye ve kıl testere ile dekupa madalyon kolyeler imal etti. O yıllarda Nuruosmaniye’de Serdar Klişe Nihat Özdemir ile arkadaş oldu, ondan klişecilik arkadaşlarından da rozet imalatını öğrendi. 1976 yılında Almanya’dan ithal iki adet pantografla döküm modelleri yaptı. O makinalar o günden bugüne emektarları oldu.

1978 yılında Şadiye Hanım ile evlendi. 1979 yılında Kızı Tuğba, 1981 yılında oğlu Ayhan dünyaya geldi.1982 yılında Antalya’ya yerleşti. Kuyumcu tamiratı ve pantograf yazısı yaptığı işyerini Hattat Tugay adıyla açtı.  1984 yılında turizmin gelişmesiyle kuyumculuk işini rafa kaldırıp tamamen sektörlü olup Otel ve Tatil Köylerinin iç mekan ve açık alan yönlendirme levhalarıyla hizmetini sürdürdü.

5 Yıldızlı Miracle-Zena gibi otellerin komple tabela ve yönlendirme işleri, Almaata’daki, Kıbrıs’taki, Almanya Berlin’deki bazı büyük otellerin yönlendirmeleri, 1985 yılında Antalya Merkez Bankası’nın bugün hala pırıl pırıl kullanılmakta olan (Asit oyma pirinç) tabelası, Club Hotel Seranın ilk logolu pirinç yüzeyli kutu harf tabelası, 1988 Ülgenler Motor Showromun her tarafı kapalı pirinç kutu harfli yazısı gibi fırça çalışmaları ve birçok camide hat levhaları olmuştur.

Türkiye’de eloksallı alüminyumu krom paslanmaz gibi metalleri asitle indirebilen birkaç kişiden biri olmanın gururunu yaşıyor. 1985 yılında eşi Saniye hanımın da atölyesinde çalışmaya başlaması ile daha üretici hale geldiler. 1991’de Amerika’dan getirttiği cnc tezgahı ve lazerle üretime yenilik kattı. Üniversite eğitimini ve askerliğini bitirip yönetimi ele alan oğlu karbondioksit ve yağ lazerleri ve cnc tezgah ithal ederek makine parkuruna yeni bir boyut kazandırdı.

2008’de firması Tugayhan Reklam Ltd. Şti. olarak devam etti. 2013’de diğer oğlunun da kadroya katılmasıyla kendini emekli etti.  Her sabah yüzme sporu ve kıyı balıkçılığı, bahçe uğraşısı ve seyahatlerle emekliliğini yaşayan Mehmet Yanık bugüne kadar bilgisiyle, öğretisiyle emeği geçen dostlarına, arkadaşlarına teşekkür ediyor.

Bu yazıyı paylaş: