Mehmet Sabuncu

1942 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Şehit Nusret İlkokulu’nu bitirdikten sonra Erkek Sanat Enstitüsü’nden mezun oldu. Okul döneminde bazı arkadaşları ile birlikte kendi imkan ve becerileriyle tahtadan ilkokul çantaları ve bavul yaparak okul harçlıklarını çıkardı.

İlkokuldayken yazısının güzel olmasından dolayı öğretmeninin isteği üzerine haritaların başlıklarını yazmaya başladı ve böylece yazı yazma kendisinde tutku haline dönüştü. Sürekli yazıp çiziyor, bir şeyler üretmeye çalışıyordu.

Okula gidip gelirken Şanlıurfa’da çok işlek bir semt olan Asfaltyolu’nda yazı yazan birini gördüğünde heyecanlanır ve hemen onu izlemeye başlardı. Bu kişi İstanbul’dan Şanlıurfa’ya gelerek fırça ile yağlı boya yazılar yazan Fikret Küçüksüslü idi. Mehmet Sabuncu, onun eline bakar, ona yazı ve yazı malzemeleri ile ilgili sorular sorardı.

Sanat Enstitüsü’nde okurken Zincirlikapı semtinde tahtadan kapıları olan ve dama çıkmak için sabit olarak kullanılan bir merdiven kiraladı. Merdivenin basamaklarını temizleyip kağıt, kalem, fırça ve boya gibi malzemeleri dizerek orayı dükkan gibi kullanmaya başladı. Okuldan geri kalan zamanında küçük küçük yazılar yazıyor hem okul harçlığını çıkarıyor, hem de yazısını geliştiriyordu. Böylece Şanlıurfa’nın ilk tabelacı dükkanı 1956 yılında açılmış oldu, dükkanın adı Sabuncu Tabela idi.

Ufak tefek yazılar yazarken o zamanın Devlet Trahom Hastanesi’nden bir örnek getirilerek konturlu altın yaldız ve siyah yazı istediler. Ancak böyle bir tecrübesi yoktu ve işi yaptırmamaları için yüksek bir fiyat istedi. Teklif kabul edilince mecburen işi yapmak için araştırmalara başladı. İşi bitirdiğinde hastane yetkilileri işi çok beğendiler. Böylece Mehmet Sabuncu’nun da kendine güveni gelişmiş oldu.

Altın yaldızlı boyayı gomalakla karıştırıp, sıvı hale getirerek, camlara sürüp, yazıyı tersten çizerek jiletle oyma yaptı, sonra siyah boya vurarak yeni bir yazı şekli ve görüntüsü elde etmeyi öğrendi. Zamanla Sanat Enstitüsü’nde öğrendiği bilgilerle tahta çerçeveli levhalar, Hacca gidenler için ayet ve süslemelerden oluşan giriş kapısı ve duvar süslemeleri yaptı.

Zamanla sanatını geliştiren Mehmet Sabuncu birkaç defa İstanbul’a gelerek işyeri açtı. 20 yılı İstanbul’da olmak üzere toplam 50 yıl tabelacılık yaptı. 20 civarında usta yetiştirdi. 1996 yılında emekli olduktan sonra da bir süre daha tabelacılığa devam etti.

Beş çocuk babası olan Mehmet Sabuncu, halen tabela ve sanat konusunda gençlere fikir önderliği yapmakta, hayatını Şanlıurfa’da sürdürmektedir.

1969 MEHMET SABUNCU (640x480) MEHMET SABUNCU (2) (640x480)

Bu yazıyı paylaş: