Mehmet Natık Süzen

1935 yılında Bursa’da doğdu. Genç yaşta iş hayatına atıldı. Bursa’da bulunduğu süre içinde ünlü ressam ve tabela ustalarının yanında deneyim kazandı. Bursalı ressam tabelacı Mustafa Tezmen Usta’nın yanında çalıştı. Mustafa Tezmen’in İstanbul’a taşınması ile Mehmet Natık Süzen de İstanbul’a taşındı ve iş hayatına dönemin ustalarından olan George İstiponia’nın yanında ustabaşı olarak devam etti.

İstiponia ile 12 yıl çalışan Mehmet Natık Süzen, ustasının işi bırakması ile birlikte 1963 yılında Ahmet Dervişoğlu ile ortak olup Kuledibi’nde Kristal Dekor firmasını kurdular. İki yıl sonra kurulan Reklam-İş Kollektif  Şirketi 1972 yılına kadar Kuledibi’nde 1973’den sonra ise Bayrampaşa’da faaliyet gösterdi.  1983 yılında Ahmet Dervişoğlu ile bitirilen ortaklık sonucu kollektif şirket Reklam-İş A. Ş. oldu. Ortakları Süleyman Güzelil, Yavuz Peker, İsni Mısırlı, Ümit Altınoluk ile birlikte Uniroyal, Fısk, Goodyear Lastikleri, Coca-Cola, Unilever Şirketleri, Kodak, BP Petrolleri, Rothmans, Marlboro gibi kurumsal firmalarla çalıştılar. Bununla birlikte birçok reklam ajansının yol, cephe, çatı vb. reklamlarını Türkiye genelinde en iyi şekilde yaptılar. Böylece hem sektörü hem de kendilerini geliştirdiler.

1965 yılında kurulan Reklam-İş ortaklık yapısı 90’lı yıllarda aile şirketine dönüştü. Mehmet Natık Süzen’in 2008 yılında vefatından sonra yönetime oğlu Murat Necdet Süzen  geçti. 49 yıllık köklü firmaları, müşteri portföyüne her geçen gün yenisini ekleyerek Mehmet Natık Süzen’in reklamcılığa bakışı ve ilkeleri ışığında hizmetlerine devam etmektedir.

Saygıyla Anıyoruz.

M.N.S.foto3 M.N.S.foto2
M.N.S.foto5 M.N.S.foto4 M.N.S.foto6M.N.S.foto1

Bu yazıyı paylaş: