Mehmet Karabulut

1955 yılında Kayseri’de doğdu. Devlet memuru bir babanın beş çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı.

Kayseri Lisesi yıllarında, resim yeteneğini okul gazetesine yönlendirerek, boş zamanlarında fotoğrafçılık ve ressamlık yaparak cep harçlığını çıkardı. Sonraları bu yeteneğini tam anlamıyla ticari bir kaygıya dönüştürmek zorunda kaldı ve ilk girişimi olan Ressam Kara adında sanat atölyesini açarak ticarete girdi.

Resim yeteneği artık fırça ile tabela yazmaya doğru yönelmişti. 1970’lerin başında Kayseri’de henüz tabelacılık, reklamcılık terimi ve kavramı bilinmediğinden, bir çok tekniği kendi tarzı ile geliştirme yollarına gitti. Bu gelişmeler sonunda 1973 yılında Feza Reklam’ı kurdu, 1985 yılında da şirket oldu.

Kayseri ve çevre illerin taleplerine yetişmeye çalışan Feza Reklam’a mevcut çalışma alanı küçük gelmeye başladı ve 1988 yılında Kayseri eski sanayi bölgesi girişindeki 3 katlı bir iş hanına geçerek artık daha endüstriyel çalışmalar yapmaya başladı. Bu işhanı da yetersiz kalınca 1997 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındı.

Açıkhava reklamcılığı o dönemlerde gerçek zanaatçıların icra ettiği bir meslekti, “tabela üretmek” yerine “tabela yazmak” deyimi kullanılırdı. Tabelalar, küçük atölyelerde fırça ve şablon ile el marifetiyle yazılırdı. Serigrafi tezgahları reklamcılığın vazgeçilmez ana unsurlarındandı. Mehmet Karabulut 1992 yılında ilk olarak bilgisayarlı folyo kesici alet ile sektöre bilgisayarın kolaylığı ve hızını getirdi. Sonrasında tüm Kayseri taksilerinin plaka numaralarını araçların kapılarına ve üzerilerine uyguladı. Artık işler daha seri ve hızlı çıkabiliyordu. Akabinde dijital baskı makinaları ve diğer endüstriyel makinalar Feza Reklam’ın makine parkına dahil oldu.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de artık üretimin birçok makine yardımı ve desteğiyle yapıldığını fakat bunun insan faktörünün minimize edildiği veya artık insan görevinin sadece operatörlük olduğu anlamına gelmediğini vurgulayan Mehmet Karabulut şöyle diyor: “Bir reklamcının tek sorumluluğu müşterisinin isteklerine cevap vermek değil, aynı zamanda şehrin dokusuna, görsel ve kültürel zenginliklerine nitelik katmaktır, bunun için de bu sektörde bir sanatçının bakış açısına her zaman ihtiyaç vardır.”

Feza Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti., Mehmet Karabulut’un yönetiminde, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 10.000m2 açık alan, 7.000m2 kapalı alan üzerinde sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

Evli ve dört çocuk babası olan Mehmet Karabulut, Kayseri Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Mimarsinan Organize Sanayi Kurucu Başkanlığı ve Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.
mk1 mk2 mkmk3 mk4

Bu yazıyı paylaş: