Mahmut Ali Sam

1953 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. 1968 yılında ailesi ile birlikte İstanbul’a taşındı ve bu yıldan itibaren çeşitli ufak firmalarda çalıştı.

1973 yılında iki yıllık vatani görevi için Mardin’e gitti. Askerlik dönüşünde, 1975 yılında İstanbul Mecidiyeköy’de Reklam Doğan’da çalışmaya başladı. Meslek hayatının ilk profesyonel deneyimlerini burada kazandı.

1981 yılında şahıs firması olarak Özge Reklam’ı kurdu, 1994 yılında şirket olarak faaliyete geçirdi. Özge Reklam A.Ş.’nin yaptığı işlerden bazıları, 1994 yılında Türkiye çapında Piyale Makarna reklam tabelaları, 1994-1996 yılları arasında Reklam Doğan ile ortak olarak Türkiye çapında Goodyear lastikleri tabelaları, 1998 yılında Beşiktaş İnönü Stadyumu Kartalları, 1999 yılında Kozyatağı Cinepol Sinemaları, 1999 yılında İstanbul Movieplex Sinemaları reklam tabelaları, 2000 yılında Carousel Alışveriş Merkezi logoları, 2004 yılında Konya Selçuklu Masera Alışveriş Merkezi olarak sayılabilir.

Mahmut Ali Sam, o dönemlerde mesleğinin zorluklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmiş olmamasından dolayı o dönemlerde çalışma şartları daha zordu, jeneratörler şimdiki gibi yaygın değildi, elektrik işleri aksıyor, işlerin teslimi daha da uzun sürüyordu. Çizimlerin hemen hepsi el ile yapılıyor ve daha uzun mesailer harcanıyordu. Sonuç olarak mesleğimizin bu günlerin koşullarında daha da ilerlemiş olmasından memnuniyet duymaktayım”.

masmas2mas1 mas3

Bu yazıyı paylaş: