M. Aykut Saygı

Mehmet Aykut Saygı, 1969 yılında öğretmen olarak görev yaptığı Bartın’ın Kozcağız beldesinde küçük kutulara koyduğu üç beş renk yağlı boyalarla mesleğe ilk adımını attı.

Samur fırçayı o zamanlar bilmediği için yazıları ince suluboya fırçaları ile yazardı. Ellerinde bant yoktu, sonradan İstanbul’dan getirtti. Maaşı 500 lira iken bir lokantanın duvarına yaptığı yağlı boya tablolardan 250 lira kazanınca, tabelacılığa daha hızlı sarıldı. Hem öğretmenlik görevini sürdürdü, hem de tabela işlerini yaptı. Bir süre sonra tayini Bartın Merkez’e çıktı.

1972 yılında annesinin üzerine “As Reklam” adıyla küçük bir dükkan açtı. İlk ışıklı tabela işi aldığında çok heyecanlandı, malzemeleri hiç tanımıyordu, nasıl yapılacağını bilemedi ve İstanbul’a giderek rastgele hiç tanımadığı bir tabelacıya girdi. Işıklı tabela nasıl yapılır öğrenmeyi kafasına koymuştu ve o tabelacıdan serigrafi ve ışıklı tabela yapımını öğrendi.

1996 yılında emekli olunca kesici 60cm’lik plotter aldı, folyo keserek emeksiz tabela işine başlamış oldu.

2005 yılında, çok desteğini gördüğü ve hala da görmekte olduğu Folpa Reklam’ın makine tanıtımı davetine katıldı. Yaşı ilerlediği için davete korkarak gitti, makinayı alırken çok düşündü ancak dijital teknolojiyle tam anlamda tanışması bu makinayı alınca oldu.

Mesleğini 1969 yılından bu yana severek yapan Mehmet Aykut Saygı, As Reklam adlı firmasıyla sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu yazıyı paylaş: