Kaya Livdumlu

1942 senesinde Kayseri’de dünyaya geldi. Eğitim hayatı Kayseri’de geçti.

Sanatkar olan babasının 1958 yılında vefatı ile ailede sıkıntılı dönemler başladı. 1959 yılında eğitimine ara verip Kayseri Belediyesi’nde çalışmaya başladı. 1961 yılında akşam lisesine başladı. Resim kabiliyetinin farkında olan okul müdürü, Kaya Livdumlu’dan tarihte yer almış Türk büyüklerinin resimlerini yapmasını istedi. Yıllarca Kayseri Lisesi’nin eski binasında asılı duran Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onlarca Türk büyüğünün portrelerini o dönemde yapmıştı.

Aynı dönemde çarşı içerisinde “Tabela” isimli küçük bir dükkan açtı. Resimler yapıp, sanatsal yazılar yazarak ailesinin geçimine katkı sağladı. Kayseri ticaret merkezi idi, ancak reklamcılık sektörü henüz gelişmemişti. Sektördeki teknolojik imkanları araştırmak ve neler yapabileceğini görmek amacıyla 1962 yılında İstanbul’a gitti. Teknolojik gelişmeleri, insanların atölyelerde, üniversitelerde neler yaptıklarını gözlemledi. Bir müddet İstanbul’da kaldıktan sonra vatani görevi için 1963 yılında askere gitti.

Manisa 57. Tümen’de kendisi de heykeltıraş olan Teğmen Tamer Başoğlu ile birlikte çok güzel çalışmalara imza attı. Manisa için sembol olan Mesir Efendi’nin resmini çizdi. Bu çizim hatıra zarfı olarak basıldı ve binlerce satıldı. İlkokul öğrencilerinin ders müfredatı gereği okullarda okutulan “Alfabe” kitabını çizdi, kitap basıldı ve sanatı sayesinde ciddi miktarda gelir elde etti.

1965 yılında memleketine döndü ve tabelacılık mesleğine başladı. “Alo Reklam – K.Dumlu” markası bu dönemde doğdu. Kayseri esnafına reklamcılık sektöründe yeni alternatifler sundu. Önce Kapalı Çarşı’ya sonraları da imalatçılara ve sucuk sektörüne logolar çizdi ve sonrasında bu çizimleri tabela olarak sunmaya başladı. Bugün Kayseri’nin birçok köklü firması halen Kaya Livdumlu tarafından çizilen logoları kullanmaktadır.

Kaya Livdumlu reklamcılık sektöründe ne yenilik varsa Kayseri’ye getirdi ve birçok eleman yetiştirdi, çok kişiyi meslek sahibi yaptı. 40 sene sektöre hizmet verdi. Ta ki bilgisayar bu sektöre girip sanat ikinci plana düşünceye kadar. Konu reklamcılık olunca teknolojinin Türkiye’de hızla yayıldığını, reklamcılık kavramı ve uygulamalarının da değişmeye başladığını söyleyen Kaya Livdumlu, 60 yaşından sonra sanatını teknoloji ile kıyaslatmamak için kendini emekli etti.

Üç çocuk babası olan Ressam Kaya Livdumlu, artık çizimlerini ailesi ve dostları için yapmakta, evde torunlarına resim dersi vermekte ve hala sanat için düşünmeye ve sanat için ellerini çalıştırmaya devam etmektedir.

kl kl1 kl2 kl3 kl4

Bu yazıyı paylaş: