İstepan Serkisyan

1924 yılında İstanbul’da doğdu. Dört yıl süren askerlik döneminden sonra iş hayatına atıldı.

Gençlik yıllarında çalıştığı Arşimidis firmasında teknik becerilerini geliştirdikten sonra 1958 yılında ortakları ile birlikte Persifleks Plastik Fabrikası Ltd. Şti.’ni kurdu. Pleksiglas ışıklı reklam ve plafonyer imalatı konusunda öncü olan Persifleks; Coca Cola, Türkiye İş Bankası, Mobil, BP gibi büyük kuruluşlara yıllarca hizmet verdi. Çok yönlü bir ticaret hayatı olan Istepan Serkisyan, sonraları imalat ağırlığını pleksiglastan mamul glop, banyo aksesuarları ve lavabo gibi ürünlere vererek bu konularda yepyeni tasarımlar ortaya çıkardı.

İş hayatında yıllarca ortaklık yaptığı Vasil Mayoğlu ile beraber çok iyi bir uyum içinde çalıştı. Bu süre zarfında Pleksiglas firmasında birçok ustayı çıraklıktan yetiştirdi ve kendi işlerini kurmalarında da yardımcı oldu.

İstepan Serkisyan ticari birçok farklı branşlarda da faaliyetlerde bulundu. Pleksiglas imalat konusundaki son deneyimi ise “Perfleks” markasına sahip oto rüzgarlıkları oldu.

84 yaşına kadar aktif iş hayatını sürdüren İstepan Serkisyan 1987 yılında oğlu Sevan Serkisyan ile beraber, bugün hala faaliyette olan “Pleksi” firmasını kurdu. Pleksi firması, pleksiglas merdiven trabzanları konusunda gerek Türkiye’de gerek yurt dışında birçok firmaya tasarımlarıyla öncülük etmiştir. İstepan Serkisyan, 2006 yılında aramızdan ayrıldı.

Saygıyla Anıyoruz.

is3is7is
is2

is4
is5is6is5a

 

 

Bu yazıyı paylaş: