İsmail Sertkaya

1958 yılında Karabük’te doğdu. İsmail Sertkaya henüz sanat okulunda okurken, evlerinin ardiyesinde cumartesi ve pazar günleri ücret almadan mahalle bakkallarının ve terzilerinin camlarına yazılar hazırlar, resimler yapardı.

Okulu bitirdiği 1977 yılında, Habico marka 1 fırça, 3 kutu boya, 1 tahta masa ve sandalye ile Safranbolu Menekşe Pasajı’nda 3mx4m ölçülerindeki bir dükkanda ilk iş yerini açtı. İlk zamanlar çok zorlandı, tabelacılık konusunda hiçbir yerde çalışmadan iş yapmanın, tecrübe kazanmanın ne kadar zor olduğunu anladı.

İsmail Sertkaya, günümüzde dijital baskı, CNC makinası, serigrafi, süblimasyon makineleri, kaşe makinası, 35 tonluk pres giyotin makas ve çeşitli aletlerle birçok açıkhava reklamını İnci Reklam adlı atölyesinde üretmektedir. Eleman çalıştırmanın çok zor olduğunu söyleyen İsmail Sertkaya meslek hayatı boyunca onlarca usta yetiştirdi.

Hayatta olduğu sürece mesleğini devam ettireceğini ve kendini emekli etmeyi düşünmediğini söyleyen İsmail Sertkaya, halen eşi, iki oğlu, bir kızı ve bir elemanı ile birlikte hem reklam işleri hem de hediyelik ahşap işleri (buzdolabı süsleri, anahtarlık, maket ev, şekerlik, kaşık, ahşap bıçak, peçetelik, mumluk) üretmekte ve Türkiye geneline satışını yapmaktadır.
is4 is3 is2 is1is5is6

Bu yazıyı paylaş: