İsmail Erzurumluoğlu

1954 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesinde doğdu. ilkokul son sınıftayken 6 renk boya, 4 adet samur fırça lastik top ve oklava ile seyyar olarak 1965 yılında camlara yazı yazarak mesleğe ilk adımı atmış oldu.

Babasının, sanayide Römork imalatı yaptığı atölyesinin bir köşesinde ahşap çerçeveli sac tabelalara boya ve yazı uygulaması ile tabelacılığa başladı. İki yıl kadar hem okulu hem de mesleğimi sürdürdü. İlk iş yeri olan 8 m2’lik kendisine ait atölyesine taşındı, okuldan çıkıp atölyesinde çalıştı. 5 yıl devam etti ve boya için almış olduğu kompresör sayesinde oto boya işini de icra etmeye başladı. 2 yıl sonra işini geliştirdi ve 80 m2’lik yeni atölyesine taşındı. Burada pleksiglass ile ışıklı reklam işine başladı. Askere gideceği yıl şimdiki mesleği olan ağır vasıta maketleri amatörce yapmaya başladı ve askerlikten sonra 250 m2’lik yeni iş yerimi açtı. Yeni iş yerinde tabela, oto boya ve maket işlerini yürüttü.

1987 yılında Aydın’a taşındı. Aydın’a taşındıktan sonra 32 yıl orada mesleğini icra etti ve büyük çapta işlere imza attı. 1992 yılında Ege bölgesindeki ilk dijital imalata başladı. Kendisine ait kamyon üzeri vinciyle totem tabela işlerini, Aydın, Muğla, Denizli, İzmir, Afyon, Uşak ve Manisa illerine Ptt + Türktelekom gibi resmi daire yaptı. 2013 yılında tabela işine son verip yalnızca araç maketleri yapmaya başladı. GMS Maket adı altında tamamı el yapımı dünyada seri üretim yapan tek firma unvanı ile devam etmekte.

“Mesleğe atılmış olduğum yıllarda fırça ile tabelacılık yapmış olan meslektaşlarım vefat etmişlerse mekanları cennet olsun diyor, yaşayan arkadaşlarıma huzurlu sağlıklı bir hayat temennisinde bulunuyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Bu yazıyı paylaş: