Işıl Taşçı

26 Mayıs 1951 tarihinde Lefkoşa’da doğan Işıl Taşçı, orta halli bir ailenin 4 çocuğunun ikincisi olarak dünyaya geldi. İlkokuldan itibaren resim kabiliyeti ve resme olan tutkusuyla ortaokulu Lefkoşa Kız Lisesi’nde, liseyi de Atatürk Meslek Lisesi’nin resim bölümünde tamamlayarak mezun oldu.

1955 EOKA olayları ve ardından 1963 Türk-Rum çatışmaları sonucu tüm ailesi ile evlerini terk edip göçmen olan Işıl Taşçı tüm toplumda olduğu gibi babasının da işlerinin bozulması nedeni ile, daha meslek lisesindeyken mezuniyet yılı sergisinde kendi yapmış olduğu resimleri ve ayrıca yaz aylarında da resimlerini satarak, İstanbul’daki üniversite eğitiminin ilk bir buçuk yılını kendi kazancı ile okudu. O zamanın Tatbiki Güzel Sanatlar’ı, bugünün Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım ve Reklam Bölümü’ne giren ilk Kıbrıslı Reklam Grafiği öğrencisi olarak 1973’te mezun oldu.

Mezun olduğu aynı yıl Kıbrıs’a döndü ve Lefkoşa’da reklamcılık yapan iki firmanın önce birinde, sonra da diğerinde bir süre çalıştı. Eşi ile birlikte çalıştığı son reklamevi sahibinin kendilerini potansiyel tehlike olarak görüp; “Bir dev yaratma, o dev seni yutar” diyerek işten nazikçe çıkarması neticesinde eşi ile birlikte kendi işleri olan Işıl Reklam’ı kurdu.

Eşi Zeki Taşçı tabela işlerini yükümlenirken, kendisi de grafik tasarım ve reklam işlerini üstlendi. Yıllar içinde pek çok yerel şirketin kurumsal kimlik çalışmalarını, gazete reklam, çanta-ambalaj, etiket, kutu ve broşür tasarımlarını ilk ve tek, eğitimli ve bilinçli grafiker olarak yaptı. Ayrıca Işıl Reklam’ın ilk yıllarında merdiven üstüne çıkıp tabela resimlemelerini yağlı boya yapan ilk bayan oldu.

1979’da kurdukları radyo reklam stüdyosunun ve reklam kuşaklarının sorumluluğunu da üzerine alarak yirmi yıl boyunca radyo ve daha sonra da TV’de, metinlerini de kendisi yazarak reklam seslendirmelerini yaptı.

Hâlen grafik departmanının hem çalışanı, hem sorumlusu ve hem de şirketin dört direktöründen biri olarak, KKTC’nin ilk ve en uzun süreli çalışan grafikeridir.

2002 yılından beri de ‘’country’’ tarzı özgün tasarımlı el boyaması ahşap mobilyalar yapmakta ve bütün bunların dışında şu anda Yoga Hocalığı, Yaşam Koçluğu, Dönüşümsel Regresyon Koçluğu’nu da profesyonel olarak sürdürmektedir.

Işıl Reklam’ın Gelişimi

1975-1976’da grafik bölümünü daha büyük bir ofise, evin bir odasındaki atölyelerini de kiraladıkları bir dükkâna taşıdılar.

1970’lerin ikinci yarısından itibaren her yıl KKTC fuar dekorasyonlarını, ardından 1980’lerde, Enternasyonal İzmir Fuarı’na katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 350 m2’lik teşhir pavyonunu (4 yıl süre ile) tüm donanım ve ekipleriyle birlikte İzmir’e giderek yaptılar.

1977 yılı sonunda 3. kez ihale edilen (ilk iki defasında sonuçlandırılmamış olan) Ercan Uçak Alanı reklam alanları ihalesini kazandılar ve Türk reklamcılığında ilk kiralık pano işini başlattılar. Zaten 1975’ten itibaren yapılan müşteri talebi doğrultusunda yol panolarını yapmaktaydılar. İhalenin kazancı ile 1978’de yeni açılan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde reklam tesisi temellerini atan ilk reklamcı oldular. Her yıl ilâvelerle tesisi büyütüp, makine parkurunu da geliştirerek reklamcılığı sanayileştirme yönünde öncü oldular.

1979’da kendi stüdyolarını kurarak Türk toplumundaki radyo reklamlarını yapan ikinci kuruluş oldu.

1980 yılının başlarından itibaren Avrupa, Amerika ve Çin reklam fuarlarını defaatle ziyaret ettiler.

1980’lerin sonlarında Türkiye Reklamcıları ile eş zamanlı olarak, bilgisayar destekli ilk plotteri Kıbrıs Türk tarafına getirttiler, ona bağlı olarak Alman Aslan marka folyoların bayiliğini aldılar. Yine aynı dönemde germe vinili ilk kullanan reklamcı oldular ve yavaş yavaş fırça işçiliğini (resimler hariç) azaltmaya başladılar. Bu arada şehir merkezindeki ofisi ve stüdyoyu da sanayi bölgesine taşıdılar.

1992’de ahşap atölyesi kurdular ancak Körfez Krizi nedeniyle üretime biraz geç başladılar. Bu arada pek çok da ekonomik kriz yaşadılar. 1990’ların ikinci yarısında market raf üretimine yönelik makine yatırımları ve Türkler’in raf ihtiyacını da karşılayabilecek ilk firma oldu.

2000’lerin ortalarında 1800 m2’lik mobilya teşhir ve satış mağazası inşa ettiler, ardından diğer şehirlerde hem reklama hem mobilya satışına yönelik şubeler açtılar.

Fuarları takip sayesinde teknolojik tüm yenilikleri (CNC rooter, lazer, plazma ve dijital baskı makineleri gibi) hep ilk getiren ve kullanan kuruluş oldu.

2000’lerin ilk yarısında ilk açıkhava kiralık reklam panoları uygulamasını başlattılar, bugün en geniş ağı (yüzlerce görsel alanı) olan bir kuruluş. Bu alanda prizmatik ve rollermatik panoları getirtip kullanan ilk firma oldu.

1997’den itibaren iki oğulları da reklamcılık eğitimi görmüş olarak şirkete katıldılar ve hemen eşit ortaklıkları tescillendi. Bugün Işıl Reklam Ltd. 4 direktörlü bir şirket.

Soğuk savaş yılları anlayışının egemen olduğu iş yaşamları dönemlerinden itibaren hep hükümetlerin ambargoları altında yaşamalarına rağmen, yıllar içinde pek çok (yüzlerce) çalışanları, iş arkadaşları oldu, bazıları onlarla başladı, emekli oldu ve bazıları ise hâlen çalışıyor.

Bugün sektörde çalışan pek çok tabelacı, reklamcı; ister usta, ister patron, ister işçi olsun ilk tecrübelerini Işıl Reklam’da kazanmışlardır denebilir. Geçici veya kalıcı çalışanlar arasında; iş adamı, doktor, politikacı hatta başbakan olanlar çıktı.

Pek çok rakip firma (Pepsi-Coca Cola, sigaracılar, gıda dağıtıcıları, araba markaları, beyaz eşya markaları, P&G-Unilever gibi) aynı dönemlerde Işıl Reklam ile çalışmayı hep uygun görebildiler; çünkü ilişkileri hep dengede tutmayı başardılar.

Her zaman iş etiğine önem verdiler, en iyi işi çıkarmaya gayret ederken her zaman yaptıkları işin arkasında durdular. Müşteriye zamanında dönmeye, işi zamanında yapmaya azami özeni gösterdiler. Bu arada çalışan iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde de dostluğa ve iş disiplinine, iş ahlâkına ve onların haklarına her zaman saygı gösterdiler, sosyal haklarını hep zamanında karşıladılar.

Tüm bunları yaparken de “çalışmak için yaşamak” yerine “yaşamak için çalışmak” felsefesini hep önde tuttular. Hobilerini, amatör düzeydeki sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri hiç ihmal etmediler. Bol seyahat ettiler ve dostluk ilişkilerini hep önde tuttular.

 

25

2341322

Bu yazıyı paylaş: