İbrahim Öztürk

1953 yılında Kayseri’de doğdu. Resim yapma merakı ilk ve ortaokul dönemlerinde başladı. Çizdiği resimler okul koridorlarında yıllarca asılı kaldı. Aynı zamanda el becerileri de çok iyiydi. Birçok oyuncağı  farklı biçimlerde ve çeşitli maddelerden yapıp satarak kendi harçlığını çıkardı.

Ortaokuldan mezun olunca yaz tatilinde bir tabelacı ressamın yanında çalışmak istedi. Tabelalarını ve çalışma çeşitlerini inceleyerek hayran kaldığı tabela ustası Kaya Dumlu’nun yanında çırak olmak istedi, ancak elemanlarının fazla olmasından dolayı işe alınamayacağını öğrendi. İş aramaya devam etti ve tabelacı Ömer Dumlu’nun yanında çıraklığa başladı.

Boş zamanlarında ıstaka, kalem fırça ile çizgi alıştırmaları ve yağlı boya yaparak kendisini geliştirmeye gayret etti. Kayseri’deki dönemin ustaları Kaya Dumlu, Ömer Dumlu ve Kamil Turan ortak olarak Alo Reklam’ı kurunca, İbrahim Öztürk de burada sekiz yıl kalfa olarak ve sigortalı çalıştı. Üç ay içinde terfi ederek esnafların cam yazılarını yazmaya başladı. Parşömen kağıt üzerine çizim yapıp cam içerisinden yapıştırarak ve dışarıdan astar atarak kalem fırça ve kesik uçlu fırça ile piramit harf, kutu harf, bombeli harf ve çizgi gölgelendirmelerle işini en iyi şekilde yapmaya çalıştı. Banka yazılarına tersten boya ile siyah çizgi filota çekerek, içerisine toz altın ve gümüş yaldız karışımıyla iç doldurma ve altın varak çalışmaları yaptı.

Alo Reklam’da çalıştığı süreçte, tabela, ışıklı tabela, araç yazıları, resim, serigrafi baskı, bez pankart ve sinema afişleri yaptı. Atölye içerisinde ışıklı tabela, kasa yapımı, punto ve elektrik kaynağı, ışıklı zemin harf ve kalıplarının yapımı, fırın içerisinde pleksiglas malzemenin ısıtılması ve presleme işleri, kabartma harf gibi dallarda kendini geliştirdi.

1975 yılında askerden gelince Kayseri’nin yedinci reklam atölyesi olan Fon Reklam ve Tanıtım Hizmetleri’ni kurdu, tek çırak ile başladı ancak kısa bir sürede 10 kişilik bir ekibi oluştu.

1975 yılında Kayseri PTT rehberinin çalışmalarını yaparak basıma hazır hale getirdi, matbaalara klişe çizimi desteğinde bulundu. Kayseri’de büyük firmaların ve belediyelerin logo tasarımlarını, reklamlarını yaptı. Türkiye’de ilk defa pleksiglasdan zemin ve harf kabartmasını aynı anda presleyerek İç Anadolu ve bütün vilayetlerde BAĞ-KUR’un ışıklı tabelalarını ve montajlarını gerçekleştirdi. Kayseri’de ve birçok ilde el işçiliği ile yazı ve resim olmak üzere tasarımlarını yaparak büyük alanlarda çalışmalar yaptı. Değişik malzemeler üzerinde serigrafi baskı çalışmaları, tersten toz yaldız ile boyayıp jilet ile kazıma yazı çalışmaları, ışıklı tabelalarda yazılarını ters kısımdan lak sürüp şablon yapıp pistole ile, sadolinse akrilik ışık geçiren boya ile pistole çalışmaları yaptı. Atölyesinde, halen mesleğine devam eden yüzlerce kişi yetiştirdi.

İbrahim Öztürk, kendini geliştirip tecrübelerini katlayarak kesintisiz çalıştığı 48 yılın sonunda mesleğini bıraktıktan sonra şimdi küçük atölyesinde hobi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

13 4
5
6 7 8
9
11 212 13
1015 1617 14

Bu yazıyı paylaş: