Hüseyin Gökdemir

1952 yılında Gaziantep’te doğdu. İlkokul 3. sınıfta okurken ekonomik nedenlerle, ağabeyinin çalıştığı Ceylan Tabela’da çırak olarak işe başladı ve hem okulu hem de çıraklığı bir arada yürütmek zorunda kaldı.

Ağabeyi öğlenci, kendisi sabahçı olduğu için yarım gün çalışırlardı. Aldıkları 10 liraları annelerine verirlerdi. Altı kardeştiler ve hepsinin de aile ekonomisine mutlaka katkıları olurdu. O dönemlerde okul dışında sabah erken saatte kalkıp simit, gazete ve tatlı satarlardı.

Askerlik görevinden sonra İstanbul’a geldi, Altan Reklam’da çalıştı. O zamanlar serigrafi baskı işleri yaygındı. Gaziantep’de bu işi yapan yoktu. Ustası Ceylan Tabela bu işi yapıyor olsa da orada çırak iken bu iş gelişmemişti. İstanbul’da 3-5 yıl kaldıktan sonra tekrar Gaziantep’e döndü.

Ceylan Tabela’da beş yıl çıraklık yaptı, büyükleri onlara fırça vermiyor, sadece yıkatıyorlardı. Fırça yıkamaktan kurtulmak için beş yıl sonra Gümüş Fırça adıyla faaliyet gösteren ve o zaman sanat okulunda teknik grafik yapan Necati Eliman’ın yanına kalfa olarak başladı. Necati Usta kamuda memur olarak işe alınınca, dükkanın işletmeciliği de henüz 14 yaşında Hüseyin Gökdemir’e kaldı.

Hüseyin Gökdemir, bu küçücük 15m² dükkanda, 6 kutu boya, 3 tane fırça, 2 tane tabela sehpası, 2 tane üzerine boya koyulan sehpa ile işe başladı. 15 yaşına geldiğinde Ceylan Tabela’da kalfalık yapan 2 yaş büyüğü olan ağabeyini de yanına alarak, firmanın adını Nur Reklam olarak değiştirdi ve 1966 yılında birlikte işe koyuldular. 1970 yılında ağabeyi, 1975 yılında da kendisi askere gidip döndükten sonra firmanın adını Nur Tabela olarak değiştirdiler ve 1992 yılına kadar tabelacılığı boya ve fırça usulü ile sürdürdüler. 1992 yılında sonra teknolojinin gelişmesiyle boya ve fırçayı rafa kaldırıp kesicilerle çalışmaya devam ettiler. Ağabeyi 2000 yılında amansız bir hastalıktan vefat edinceye kadar 35 yıl birlikte çalıştılar.

İki oğlu ve bir kızı olan Hüseyin Gökdemir, oğulları ile birlikte Gaziantep’te, biri merkezde olmak üzere üç farklı noktada Nur Tabela adıyla sektöre hizmet vermektedir.

 

Bu yazıyı paylaş: