Hıdır Can

1951 yılında Elazığ’da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. Ortaokuldayken çizimi çok iyiydi. Resim öğretmeni, öğretmenliğin yanı sıra tabelacılık da yapıyordu. Hıdır Can’ın çizimlerini ve bu konudaki yeteneğini gören öğretmeni yanında çalışmasını teklif etti ve böylece mesleğe başladı.

1965 yılında çırak olarak reklamcılık sektörüne adım attı. Çıraklık döneminin ilk zamanları tabela silmek, boya kutularını taşımak ve yıkamakla yani temizlik işleri ile geçti. Sonrasında ustası fırça ve malzemeyi nasıl kullanacağını öğretti. Fakat hemen tabela yapmaya başlamadı.

1970 yılında askere gidene kadar aynı iş yerinde çalıştı. Askerden döndükten sonra kardeşi ile birlikte ellerinde bulunan pres, dekupaj, makine, oturak ve koparma aletleri ile Arı Reklam adlı kendi iş yerlerini açtılar. O dönemlerde Elazığ’da en fazla 3-4 reklamcı vardı. Arı Reklam, ışıklı tabela yapan iki reklamcıdan biriydi. 1977 yılında yapılan Diyarbakır Havaalanı’nın tüm tabela ve dekorasyon işleri, Elazığ Karayolları’nın resmi işlerindeki tüm tabela işleri, Ziraat Bankası ve Türk Ticaret Bankası’nın reklam ve tabela çalışmaları, yol üzeri tabela işleri, özellikle Yeniçağ, Gerede, Bolu, Eskişehir, Bursa ve Ankara yolu üzerindeki birçok tabela işleri yaptığı çalışmalar arasında yer aldı. 1978 yılında yaşanan siyasi olaylardan dolayı firmayı kapatmak zorunda kaldılar.

1979 yılında İstanbul’a geldi, büyük firmaların işlerini yapan Er Reklam’da çalıştı, burada iki yıl çalışmasına rağmen her zaman işine odaklanan biri olduğu için kendini geliştirdi. 1980 yılında İstanbul’da “Grafik Ajans Tabela Reklam” adında kendi iş yerini açtı. Tabelanın yanı sıra serigrafi işleri de yaptı.

Hıdır Can, o dönemin zorluklarını şu cümlelerle aktarıyor: “Tabela yaparken her harfin ayrı ayrı özelliği vardır ve yazılışı ayrıdır, diyelim ki karakteristik yazı yazılacak bir tabela işi aldınız, tabelayı yazarken, bu tabela olsun, bez olsun her harfi ölçerek yazmak gerekir, yani tabela yapmak bir ustalık ve zanaatkarlık isterdi, eskiden branda üzerine yazı yazılamazdı, yazıldığında boya dökülürdü ve PVC boya kullanılırdı, yani zordu.”

Üç çocuk babası olan Hıdır Can, İstanbul Bayrampaşa’da yoğunluğunu oğullarına devrettiği Grafik Ajans Tabela Reklam adlı firmasında tabela, LED ve serigrafinin yanı sıra dijital baskı ile sektöre hizmet vermektedir.

hc hc1

Bu yazıyı paylaş: