H. Mithat Ağakay

Sinema salonlarının, kültür ve eğlence hayatının en gözde mekanları olduğu 50’li yıllarda, sinema girişlerine dev film tanıtım görselleri yapılırdı. Filmin ve oyuncuların adlarının yazıldığı renkli görsellere ek olarak 4-5 metre boyunda renkli ve dekupe Erol Fly, Alan Ladd dekorları yapılır, seyirciler bunların bacak arasından sinemaya girerlerdi. Bu görsellere fener adı verilirdi. Bu fenerleri yapanlar içerisinde en çok tercih edilen kişilerin başında sinema afişçisi ve ressam olan Hasan Mithat Ağakay gelirdi.

Ağakay ailesinin kökenleri, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yer alan Girit Adası’na dayanır. 1911 yılı Girit’li ailesi için bir dönüm noktasıdır. İtalyanlar’ın Libya’ya asker çıkardığı ve Osmanlı Devleti ile aralarının açılıp savaşa girdikleri günlerde Ağakay’lar İzmir’e göç ederler. Bir yıl sonra da Balkan Savaşı çıkar. Yunanlılar’ın İzmir’i işgali sırasında bu kez de soluğu İstanbul’da alırlar.

Mustafa Cemil Bey’in üç oğlundan biri olan 1902 doğumlu H.Mithat Ağakay, ilköğrenimini Girit’in Hanya kentinde, lise tahsilini İzmir’de tamamlar. Ağakay, boş zamanlarını babasının etkileriyle resim yaparak değerlendirir ve babası gibi ressam olmak ister.

Mithat Ağakay, İstanbul Beyoğlu Caddesi’nde ön yüzündeki aynalarla ünlenen Şık Sineması’nın bilet kontrol memuru olarak işe başlar. Şık Sineması’nın ressamı bir gün aniden rahatsızlanır, işe gelemez, bir hafta sonra gösterime girecek yabancı filmin afişi yapılacaktır. Zor durumda kalan sinema işletmecisi, 20’li yaşlarda olan H. Mithat Ağakay’a bu işi önerir, Ağakay bu fırsatı değerlendirir, sabaha kadar çalışır ve dev resmi tamamlar. Bu rastlantı H.Mithat Ağakay’a sinema fenerleri konusunda ün kazandırır ve Ağakay Ailesi’nin açıkhava reklamcılığı (outdoor) mesleğine başlamasının ilk adımı olur.

1950’li yıllarda büyük oğlu Münir ile Mimcim Matbaası’nı kurarlar. 1965 yılında küçük oğlu Erol’un kurduğu Eray Ofset Film ve Matbaacılık tesislerinde sinema filmlerinin afiş basımlarına başlarlar. 1968 yılında her iki matbaayı birleştirip Mimeray Grafik Ürünler Basım Tesisleri’ni oluştururlar.

1977 yılında aile reisi baba H.Mithat Ağakay vefat eder. Babadan oğula geçen ve giderek de büyüyen aile kuruluşunun bugünkü adı Mimeray Grafik Ürünler Basım A.Ş.’dir.

Saygıyla Anıyoruz.

ma ma1 ma2 ma3

Bu yazıyı paylaş: