Erdal Bakan

1941 yılında Muğla, Yatağan Eskihisar köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Yatağan’da, lise öğrenimini Aydın’da, Makine Teknikerliği Eğitimi’ni İzmir’de tamamladı.

1961 yılında Öner Bakan ile evlendi. İş hayatına 1962 yılında Sümerbank Basma Sanayi Fabrikası’nda makine ressamı olarak başladı. Bir süre sonra İzmir Kemeraltı Veysel Çıkmaz Sokağı’nda faaliyet gösteren Tam Tam Reklam’da Enver Bukan ile çalışmaya başladı. En büyük hedefi mesleki başarısını artırmak ve her daim daha ileriye gitmekti. Hedefi doğrultusunda Özkaner Klişe firmasına ortak oldu. Sürekli kendini geliştirmeye odaklanan Erdal Bakan, çeşitli şirketlerle ortaklık deneyimi yaşadı. Bu süre zarfında askerlik vazifesini de tamamladı.

1964 yılında ortaklarından ayrılarak hedefine ulaşacağına inandığı Erdal Serigrafi firmasını kurdu. Erdal Serigrafi, kısa sürede İzmir’in aranan serigrafi firmalarından oldu. Bu başarısının temelinde Erdal Bakan’ın mesleğine ve insanlara duyduğu sevgi ve saygı büyük yer aldı. Meslek sahibi yaptığı, yetiştirdiği birçok usta Erdal Bakan’ı saygı ile anmaktadır.

Erdal Serigrafi’nin birçok alanda gerçekleştirdiği ilklerin arkasında da Erdal Bakan’ın insanların yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışılmaz yeteneği ve cesaretinin yanı sıra başarıyı özümsemenin kişiliğinin önemli bir parçası olması da yatmaktadır. Bu ilklerin arasında DYO’nun açtığı bir sergide kazandığı birincilik, Ege Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’ne yapılan baskıların Fransa’da uluslararası bir kongrede layık görüldüğü birincilik ve baskılarının kalitesi karşısında sektörün önde gelen Almanya menşeli Jac firmasının üst düzey yöneticilerini bile hayrete düşürmesi bulunmaktadır.

Başarı tutkusu ve meslek aşkı Erdal Bakan’ı baskı işlerinin dışına da taşıdı. Işıklı reklam ve digital baskı sektörlerine de atılarak hedefine emin adımlarla yürüdü. En büyük hedefi fabrikalaşmaktı ancak sağlık problemleri bu hedefini gerçekleştirmesine izin vermedi. 11 Aralık 1998 tarihinde Erdal Bakan aramızdan ayrıldı. Ancak Erdal Bakan’ın çocuklarına aşıladığı hayat görüşü ve iş disiplini en büyük hayalinin gerçekleşmesine olanak tanıdı. Halen Kemalpaşa’da 5000m2 kapalı alanda faaliyet gösteren Erdal Etiket başarıdan başarıya koşmaktadır.

Saygıyla Anıyoruz.

erdal resim-01 (640x448)erdal resim-02 (640x449)erdal resim-05 (417x640)erdal resim-04 (640x420) erdal resim-03 (640x446)

Bu yazıyı paylaş: