Emin Coşkun

1950 yılında Sivas’ın Zara İlçesine bağlı Tekke köyünde dünyaya geldi.

Babasının askerlik sonrası İstanbul Balat’da bir iplik fabrikasında hamallık işi bulması üzerine bir yaşında iken annesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti.

İlkokulu Balat Ulubatlı Hasan İlkokulu’nda okudu. Karagümrük Ortaokulu’na giderken Taşlıtarla’ya babasının yaptığı gecekonduya taşındılar. Ortaokul ve liseyi Plevne Lisesi’nde bitirdi.

19 yaşında Günaydın Gazetesi’nde iş hayatına atıldı. Öğrenciliği süresince beş yıl serbest muhabirlik yaptı. 1973 yılında girdiği Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü çalışmak zorunda olduğundan yarım bıraktı.

1974 yılında Gaziosmanpaşa’da ilk renkli fotoğraf stüdyosunu kurdu ve bir yıl sonra kapattı.

1975 yılında 72 Ajans’ta grafiker olarak mesleğe başlayan Emin Coşkun 1976 yılında Jüpiter Ajans ismiyle tabela atölyesi işini kurdu ve tabela yapımcılığına başladı. Açıkhava reklamcılığını ülkenin seçkin firmaları ile uzun yıllar butik olarak çalışarak yürüttü.

1995 yılında ekonomik krizler nedeni ile işini feshetti, reklamcılığı reklam müdürü olarak girdiği Garipoğlu Şirketler Grubu bünyesinde kurulan Ceyajans firmasında genel müdür olarak devam ettirdi. Sümerbank ve Marmara Bira’nın kurumsal açıkhava reklam işlerini yürüttü. 1997 yılında bu görevinden istifa etti.

1998 yılında uzun yıllar çalıştığı sektörün Türkiye’de ilk yayını olan SignGraphic Açıkhava Reklam Dergisi’ni çıkardı. Medyatek Reklam ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd. Şti. firması altında halen yayıncılık hizmetlerini sürdürmektedir.

Öğrenciliğinden beri ara verdiği ressamlığına tekrar başlayarak bilgisayar tekniği ile resim yapmaya başladı. 700 adedin üzerinde resim yaptı. Bir kız çocuğu babası olan Emin Coşkun, resim çalışmalarının yanında sanatsal fotoğraf çekimleri, şiir ve makale yazıları ile de uğraşmaktadır.

ec

Bu yazıyı paylaş: