Ekrem Kubat

1958 yılında doğdu. Tabelayı ilk görüşü, ilkokul 4.sınıfta, öğretmeninin yazdığı okul tabelasını kuruması için güneşe bırakmasını istemesiyle oldu. İlkokulda başarısıyla öğretmeninin dikkatini çeken Ekrem Kubat, zamanın ekonomik koşulları gereği erken yaşta çalışmaya başladı.

1970 yılında köyden Eskişehir’e geldi, Kadir Kalfa ile tanışıp Odunpazarı’ndaki reklamcıda çırak olarak çalışmaya başladı. İşe başladığı ikinci gün ustası onu fırça, boya, inceltici, metre, gönye, mastar gibi malzemelerle tanıştırıp düz harfleri çizmesini istedi. İşlerin acil olduğu birgün 4 adet inşaat tabelasından birini Ekrem Kubat yazdı. Dükkan küçük olduğu için hazırlanan tabelaları kuruması için dışarıya bırakıyorlardı. İş tamamlandığında kalfası Ekrem Kubat’ın tabelasını diğerlerinden ayırt edemedi.

1970 yılında simit 25 kuruş, ekmek 1 lira iken ustası Ekrem Kubat’a 7,5 lira haftalık veriyordu, 6 ayda da haftalığı 50 liraya yükseldi. Ancak sonrasındaki 2 yıl boyunca haftalığı artmayınca, ailesinin de baskısıyla ayrılarak somyacıda çırak olarak kaynakçılığa başladı. Bir süre farklı işlerde çalıştıktan sonra, haftalık 150 lira ücret ve sigortalı olarak yeniden Tabelacı Zekeriya Usta’nın yanına döndü.

1975 yılında evlendi. Gündüz çalışıp gece ortaokula devam etti ve okulu 4 senede bitirdi. Salih Zeki ile sermayesiz ortak oldu. Ancak ortaklıktan anlaşmalı da olsa ayrılmak zorunda kaldılar. Ortaklıkları 15 gün sürmüştü ama Salih Zeki, Ekrem Kubat’ı yalnız bırakmayarak yeni bir iş yeri açmasına destek oldu. Emanet masa, sandalye, fırça ile “Arzu Reklam” adıyla yeni bir firma kuruldu, Salih Zeki ile de yardımlaşarak 2 yıl boyunca diğer meslektaşlarına parça hesabı çalıştı. Sonrasında ise bir iş hanında daha büyük dükkana geçmek, daha iyi kazanç sağlamak amacıyla arkadaşı İrfan’ı da ortak alarak “Reksan” firmasını kurdular ve bu ortaklık da bir süre sonra sona erdi.

Eskişehir’de Apollo Reklam’ın sahibi Zekeriya Usta’nın dükkanını satın aldı, ancak sonrasında Zekeriya Usta çalışmaya devam etmek isteyince, Bekir Ustayı da yanlarına alarak üç ortak olarak devam ettiler. Mesleği tabelacılık olunca askerliği, gündüz askerlik, gece şema çizimi, manzara yapımı, plaka yazımı, çanta, palaska, kütüklük numaraları yazarak geçti. 1983 yılında askerden geldi. 1985 yılında ortaklar tümüyle ayrılınca “Apollo Reklam”ı satın aldı ve mesleğini hala sürdürmektedir.

İki oğlu olan Ekrem Kubat, hedeflediği gibi Apollo Reklam’ı oğullarına devredemedi. Oğulları ayrı çalışmak istediği için her ikisi de farklı tabela atölyeleri açtı. Ekrem Kubat, “Söz uçar yazı kalıcı olur, belki de birileri feyz, torun ders alır” diyerek, “Nasihat, Öğüt, Tavsiye” şiirini yazdı.

ekar 2 (1280x863)

ek2 ek1

 

 

 

 

 

 

 

 

“NASİHAT” ÖĞÜT GENÇLERE

Nasihatı her zaman değerlendir
Başına musibet gelmesin oğul
Nasihat dinlersen musibet gelmez
Çağları aşar gidersin oğul

Ömür boyu gerçekleri görün
İnsanlık savaşı verin oğul
Haksızlığa, zorbalığa karşı olun
Kötüye her zaman karşı olun

Sevgiyle, muhabbetle özünüzü bulun
Çağdaşlık felsefeniz, özünüz olsun
Dünya’ya bakışınız Kamilce olsun
Sonucun nereye varacağını görün oğul

Önem verin kişiliğe, onura
Çıkar için onuru bırakmayın kenara
Susuz İnsan hasret kalır pınara
İnsanların gönlüne girin oğul

Adam olun bu uğurda çalışın
Sevince,zahmetine alışın
Engel çok da olsa doğruya çalışın
Dostların gönlünde yer bulun oğul

Yaptığınız eserler kalıcı olsun
Özgürlüğü, çağdaşlığı gösterin
Gönüllerde iyi itibar bırakın
İşinizle, yaşamınızla örnek olun oğul

Tarihlerde gönüllerde yer bulun
Hayalleri ulaşılmaz sanmayın oğul
Para kazanmasanız da kar edin oğul
Gerçek insanlık sırrı işte budur oğul

Doğru davranmaktan hiç yılmayın
Haksızlığa her zaman karşı olun
İnsanları üzmekten çekinin oğul
Kalp kırmadan izah edebilin oğul

Kelimeleriniz anlamlı olsun
Bazen ok, bazen çiçek olsun
Sevgi deryasını paylaşın oğul
Muhabbet gülleri toplayın oğul

Doğruyu gözetip, yanlışa vurun
Barış, sevgi, dostluk üstüne yaşayın
İçinizde tertemiz bir dünya kurun
Fikirde, gönülde, sözde hür olun oğul

Babanızın hayat felsefesi
Hep daima böyle olmuştur
İyiden, güzelden örnek almıştır
Doğru, sarsılır ama yıkılmaz oğul

Babanız Ekrem’e gurur kaynağı olun
Gerçekleri hep orta yere koyun
Yarınlara hep iyi örnek olun
Torunlarım da sizinle gururlansın oğul

Bu yazıyı paylaş: