Edip Şirvan

1950 tarihinde Bitlis’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bitlis’te tamamladı. 1968 yılında ilköğrenimini tamamladığı okula öğretmen olarak atandı. Askerlik sonrası üç yıl merkeze bağlı Günkırı Köyü’nde çalıştı.

1976 yılında İstanbul Bayrampaşa Şair Baki İlkokulu’na tayin edildi ve son olarak Güngören İlkokulu’ndan 1996 yılında emekli oldu.

Tabelacılık mesleğine ortaokul son sınıfta iken başladı. Bir gün okuldan dönerken, okuma yazma bilmeyen bir esnafın “şu tabelaları yazıver” teklifi ile hiç bilmediği bir meslek olan tabelacılığa adım atmış oldu. Bulunduğu ilde tabelacıya ihtiyaç çok olduğundan ilerleyen zamanlarda da tabela işini sanki o yapıyormuş gibi tabela işleri gelmeye başladı. Okul tatilinde mesleğin inceliklerini öğrenmek için Diyarbakır’da o dönemin en iyileri olan ustalardan Ressam Muzaffer Bey ve Ressam Recep Bey’den uygulamalı olarak ders aldı.

1965 yılında, içinde dört ayaklı bir masa, sandalye, birkaç kutu boya, bir destek oklavası, fırça, şeffaf bant, cetvel, gönye ve kalıp kağıdından başka bir şey olmayan ilk dükkanını açtı. Büyük çoğunluğunun mesleği hala devam ettirdiği elemanlar yetiştirdi. Zanaatkar tarafına ters gelse de ilk folyo kesim makinasını 1988 yılında satın aldı.

Açıkhava reklamcılığını bilgisayar öncesi ve sonrası olmak üzere iki döneme ayırdığını söyleyen Edip Şirvan bu dönemleri şöyle tanımlıyor: “Bilgisayar öncesi dönemde 3cm x 5cm ahşap kereste üzerine çakılan sac boyanıp boya ile üzeri işlenirdi. Cam veya duvar boya ile reklama hazırlanırdı. Yapılan işlerde kullanılan malzemeler doğaldı, çalışanlar bu malzemelerden zarar görmez, çevre kirliliği meydana gelmezdi. Bilgisayar sonrası dönemde kullanılan malzemeler çok çeşitlendi, her ihtiyaca ayrı bir malzeme oluştu.”

1998 yılında geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrasında işindeki yoğunluğu hafifletip kapsamını daraltan Edip Şirvan, İstanbul’daki Şirvan Reklam adlı firmasında hala kutu harf üretimi ile sektöre hizmet vermeyi sürdürmektedir.

eş

Bu yazıyı paylaş: