Doğan Çeviker

1941 Yılında Mersin’de doğdu. 1948 yılında İskenderun’da başladığı ilköğretim hayatına Kırıkkale’de devam etti. 1956 yılında Kırıkkale’den İstanbul’a gelmesi hayatının dönüm noktası oldu. İstanbul’da çeşitli işlerde deneyimler kazandı. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu resim yapma yeteneğini bir meslek dalı olan tabela ressamlığına uygulamaya başladı.

1957 yılında Cağaloğlu’nda Ayet Gülenay adlı ustanın yanında çalıştı. Çıraklık ve kalfalık döneminin ardından Ar Alaattin isimli firmada kalfa olarak görev aldı. Daha sonra Kırıkhan’a geri dönerek mesleğini icra etti.

1958 yılında İskenderun’a geçerek Hüsnü Kınık’ın yanında çalışmaya başladı ve ardından ortak olarak ustalığa ilk adımını attı.

1959 yılında İstanbul’a döndü, Şehzadebaşı’nda bir süre seyyar tabelacı olarak çalıştıktan sonra ilk atölyesini açtı. Askerliğini 1961-1963 yıllarında İstanbul’da yaptı.

1964 yılında eşi Seriye Hanım ile evlendi. İstanbul’da çeşitli semtlerde çalıştıktan sonra, Sanayi Mahallesi’nde atölye açtı ve mesleğine devam etti.

Meslek hayatı boyunca Goodyear, Borusan, Mannesman Sümerbank, Coca Cola ve Schweppes ve daha birçok firma ile uzun süreler çalışı. Tabelacılık mesleğini icra ederken; 1982-1992 yılları arasında iç mekan süs bitkileri ile ilgili çalışmalar ve üretim gerçekleştirdi.

1984-1988 yıllarında Günaydın ve Güneş Gazeteleri’nde botanik ile ilgili köşe yazarlığı yaptı.

1993 yılında Doğan Reklamcılık adlı işyerini ve işini oğluna devrederek emekliye ayrıldı.

1993 yılından sonra önceleri hobi ile başlayan daha sonraları bilimsel bir çalışma döngüsü içine giren kabuklu deniz canlıları merakı; deniz, kara ve tatlı su kabuklu canlıları ile ilgili koleksiyon ve bilimsel çalışma şekline dönüştü. Yabancı menşeli bilimsel yayınlarda makalelerine yer verilip çeşitli kitaplarda yazıları yayınlandı. Avusturalya ve Belçika’da literatürde yer alan iki ayrı deniz kabuğu türüne soyadının verilmesi ise hayatının en önemli gurur kaynağı oldu.
dç1dç2
dç3dç4dç5dç

Bu yazıyı paylaş: