Cevat Çakıroğlu

1959 yılında Muğla’nın Ortaca ilçesinde doğdu.

İlkokulu Ortaca’da Ortaokulu Fethiye’de okudu. 1973 yılında sınavla girdiği İzmir Motor Meslek Lisesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Asıl mesleği motor teknisyenliği olmasına rağmen, resime olan merakı ve tabelacılık mesleğinin o yıllardaki popülaritesi yüzünden İzmir’in Basmane semtinin arka sokaklarında çırak olarak bu mesleğe başladı. İşi çok çabuk öğrendiğinden kısa zamanda kalfa oldu ve iyi para kazanmaya başladı. O yıllarda tabela ve serigrafi işi çok yaygındı.

O yıllarda İzmir Fuarı hazırlıklarına, şimdiki teknoloji olmadığı için çizerek ve boyayarak iş yapıldığından 2 ay önceden çalışılmaya başlanırdı. Cam yazılarında yaldız ve altın varak kullanırdı, o zamanlarda kullanılan malzemeler çok farklı idi.

Askere gitmeden önce Ortaca’ya geldi ve gidene kadar seyyar olarak bu iş yaptı. Askerliğini Aydın’da Jandarma Er Eğitim Taburu’nda temel eğitim dışında eline hiç silah almadan fırça ve boya ile yaptı. Usta birliğinde ise Çanakkale Jandarma Dinlenme Kampı’nda yine tabelacı ressam olarak yaptı. Askerliği boyunca Çanakkale içinde Atatürk ve yağlı boya duvar resimleri yaptı. Eğitim alanlarının yazılarını ve tabelalarını yeniledi. Dumlupınar Denizaltı Anıtı’nın yazılarını yaldızla yazdı. Asker harçlığını hafta sonları çarşı izinlerinde tabelacıların yanında parça başı iş yaparak kazandı.

Askerlikten sonra 1981 yılında Ortaca’ya döndü ve Çizgi Reklam adındaki atölyesini açtı. Aynı yıl eşi Şengül Hanım ile evlendi. Önceleri fırça ile yaptığı iş daha sonra boya tabancası ve pistole ile şablon keserek gelişti. Daha kısa sürede, bir şablonla bir sürü tabela yazılıyordu. Serigrafi ile tişört, kalem, ajanda gibi baskılar yaptı. 1995 yılında bilgisayar ve plotterle tanıştı. Tabela işinde bir devrim olmuştu.

Daha sonra yenilikler ardı ardına geldi; dijital baskı makinaları ve cnc kesim makinaları işleri çok kolaylaştırdı. Fakat her meslekte olduğu gibi bu işte de sadece teknolojiyi kullanmanın yetmeyeceğini, başarılı olmak için disiplinli çalışmak, titiz olmak ve nereye nasıl iş yapılacağını iyi kestirmek, yani reklamcılığın amacına uygun davranmak gerektiğini savunan Cevat Çakıroğlu 2004 yılında Bağ-kur emeklisi oldu.

Biri Makine Mühendisi, diğeri Jeoloji Mühendisi olan İbrahim ve Süreyya adlarında iki oğlu olan Çakıroğlu, halen mesleğini devam ettirmektedir ve Allah sağlık verirse sonuna kadar bu işi yapmayı arzulamaktadır.

Bu yazıyı paylaş: