Cengiz Özdelice

1954 tarihinde Ordu’nun Mesudiye kazasında doğdu. İlkokulu Ordu’da, orta ve lise öğrenimini Sivas’ta tamamladı. Babasının resim yapmasını istememesi üzerine resim bölümüne yazılamadığı için öğrenimini Lise 2’de bıraktı. Sivas’ta tek tabelacı olan Yıldıray Usta’nın yanında çırak olarak iş hayatına atıldı. Burada tabela nasıl hazırlanır, nasıl astarlanır, son kat nasıl olmalıdır, yazının espaslanması ve yazım işlerini öğrendi. İki yıl çalıştıktan sonra ayrıldı ve serbest çalıştı. Kazandığı paranın yarısını resim malzemelerine harcadı ve tablo yapmaya başladı.

1971 yılında İstanbul’a geldi, tabela ve tablo çalışmalarına seyyar olarak devam etti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü, 1992 yılında gazetede gördüğü “resim kabiliyeti olan, pistole bilen eleman aranıyor” ilanı ile Merter’de akademisyen olan Süha Gönen’in yanında işe başladı. Burada branda üzerine pistole işlemi ile Marlboro afişlerinin yapımında çalıştı. Süha Gönen’in yanında üç buçuk yıl çalışarak 50m²’den 120m²’ye kadar yüzlerce resimli reklam, iç mekan büyük boy panolar yaptı, tırlara yazılar yazdı.

Daha sonra Çağlayan’da Ahmet Baysan’ın yanında Plexige Reklam’da bir buçuk yıl çalıştı ve ardından sektörde sadece montaj işleri yapan Kaan Reklam’da çalışmaya başladı. Dokuz yıl çalıştığı Kaan Reklam’da istenen evsafta duvar, çatı, yol tabelaları ile Bridgestone, Lassa, Prelli, Kent Şekerleri ve birçok firmaya resimli tabelalar yaptı.

Dijital baskı makinaları yaygınlaşıp ucuzlayınca bir süre işsiz kaldı. İki yıl kadar ticari tablolar yaptıktan sonra B Sanatevi’nde duvar ressamı olarak işe başladı. İstanbul’un muhtelif semtlerindeki elektrik trafolarının üzerine manzara resimleri yaptı. Daha sonra Estetika firması ile çalışmaya başladı.

Sivas’taki çıraklık ve kalfalık dönemlerinde cama veya cepheye yapılan tabela yazılarının çifte gölgeli, iç bükey, dış bükey, bombeli gibi çeşitleri ile birer sanat eseri gibi olduğunu, hatta sene içinde iki kez tabela yenileyen esnafın da bulunduğunu söyleyen Cengiz Özdelice hala ticari tablo ve duvar resimleri yapmayı sürdürmektedir.

cöcö1cö2

Bu yazıyı paylaş: