Biler Demircioğlu

Biler Demircioğlu 3 Haziran 1940’da Lefkoşa Kıbrıs’ta doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Lefkoşa’da bitiren Biler Demircioğlu Üniversite tahsili için İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne gitti, Yüksek İç Mimar olarak eğitimini tamamladı (Şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi)

1971 yılında ilk ofisini İç Mimarlık üzerine açtı. Kıbrıs’ın o zamanki savaş ortamından dolayı kesintili bir iş hayatı süren Biler Demircioğlu 1972 yılında Kıbrıs’ın ilk kurumsal reklam şirketi Altun Reklam’da (Kıbrıs Türk Reklam sektörünün büyük ustası ilk Birlik Başkanı rahmetli Kemal Tunç’un şirketi) eşi Zihniye Demircioğlu ile işe başladı. Kısa süren bu ilk çalışmadan sonra 1973 yılında Başkent Lefkoşa’da kendi şirketi olan Er Reklam’ı kurdu. Kıbrıs’ta bireysel olarak iş yapan ve sözünü pek tutmayan fırçacı ustalardan olmadığını kanıtlamak isteyen Biler Demircioğlu, sözünün eri olan bir şirket istediğinden şirketinin ismini ER olarak tescil ettirdi. İleriki günlerde firmasının ismini Er Company Ltd (Er Reklam) olarak tescil ettirerek bugün bile geçerliliğini koruyan zamanının ilk kurumsal şirket tüzüğünü hazırladı. 1974 yılında Lefkoşa Girne Caddesi üzerinde 4 odalı bir atölyede reklamcılık faaliyetlerine tam olarak başlamış oldu.

Fırça ustası olarak başladığı iş hayatına profosyenel reklam ajansı olarak büyük bir hızla devam etti. 1974 savaşından sonra yanına Türkiye’den gelen ustaları da alarak Kuzey Kıbrıs’taki en kapsamlı reklam atölyesini kurdu.

1976 yılında Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleşen ilk fuar organizasyonunu hazırlayarak zamanın en ünlü markalarının Kıbrıs’taki tabela ve diğer reklam işlerini yaparak tüm adada kendine haklı bir saygı edinmiştir.

1972 yılından 1989 yılına kadar geleneksel ustalık yöntemleri ile tabela üretimi, ışıklı kutu harf üretimi, plegsi kabartma işleri, serigrafi baskı, asit indirme plaket, araç üzerine yazı, promosyon işleri, pandograf yazı işleri, fuar standları ve daha bir çok işleri Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez uygulayarak reklam sektörünün adada büyümesine öncülük etmiştir.

1983 yılında kurulan Kıbrıs Türk Reklamcılar Birliği’nin kurucu üyesi olmuş ileriki yıllarda ise Başkanlığını yaparak tüm reklamcıların Biler Ustası olmuştur.

Çok yönlü bir sanatçı olan Biler Demircioğlu Kıbrıs Türk Tiyatrosu için de yıllarca emek koymuş ve tiyatronun Kıbrıs Türkü’ne tanıtımı için ilk Reklam Ustası olan Kemal Tunç ile de tüm adayı dolaşıp eserler oynamıştır. Kıbrıs Türk Reklam sektörünün duayeni büyük Usta rahmetli Kemal Tunç ile olan dostluğu her zaman devam etmiş ve ondan almış olduğu bayrağı hep ileriye taşıma gayreti içinde olmuştur. Yurt dışındaki fuarlara katılarak teknolojiyi yakından takip etmiş ve en son teknolojileri şirketinde kullanmıştır.

2002 yılında sektörden emekli olan Biler Demircioğlu şirketini eşi Zihniye Demircioğlu ve ikinci nesil reklamcı olan çocuklarına bırakmıştır. Halen daha eşi ve oğlu tarafından iş hayatına devam eden Er Company Ltd (Er Reklam) şirketi günümüz reklamcılığının tüm modern makineleri ile babalarından gelen geleneksel ustalığı harmanlayarak Kıbrıs Türk Reklam sektöründe öncü olmaya devam etmektedirler.

Biler Demircioğlu aktif reklam hayatına sadece ara vermiş olup fikirleri ile her zaman sektöre katkı sağlamaya devam etmektedir.

Tahsilini gördüğü İç Mimarlık mesleğinin Kuzey Kıbrıs’ta gerektiği yerde olmadığını gören Biler Demircioğlu İç Mimarlar Odasını kurarak yeni nesillere Ustalık vermeye devam etmektedir. İç Mimarlık ile Reklamcılığı bir arada düşünmek gerektiğini belirtmektedir. Açtığı İç Mimarlık ofisi ile de tecrübelerini hiçbir karşılık beklemeden yeni nesillere aktarmaktadır.

İş Bankası_

Er Reklam_Ercan Devlet Havaalnı_Meysu_Piyale_Nescafe_Saç Tabela_Türk Hava yolları_

Bu yazıyı paylaş: