Aziz Eren

1957 yılında Kosova, Üsküp’te doğdu.1969 yılında ailesiyle birlikte Bursa’ya yerleşti. Üsküp’te başladığı öğrenimini Bursa’da tamamladı. Aynı yıl tesadüf eseri çalışmaya başladığı bir akrabasının atölyesinde açıkhava reklamcılığına ilk adımını attı.

İşlerinde çok titiz olan, Bursa’nın değerli ustalarından Süleyman Gümüş’ün yanında 10 yıl çalışarak çıraklık, kalfalık ve ustalığa ulaştıktan sonra askerlik görevi için işinden ayrıldı. 1979 yılında terhis olduktan sonra bir arkadaşıyla birlikte küçük bir atölye kurarak Hisar Reklam adı altında açıkhava reklamcılığına başladı.

O dönemlerde fırça ile iş yapan, tabelacı denilen küçük atölyeler vardı. Aziz Eren, 1979 yılında böyle bir atölye kurarak işe başladı. Dükkanını Bursa’da bir pasajda açarak o dönem için alışılmamış bir seçim yaptı. İnsanların tabela yaptırmak için pasajlara gitmediği bir dönemde, kaybedecek bir şeyi olmamasının cesaretiyle dokuz m2’lik atölyesinde üç bin lira kira ile işe başladı.

İlk başlarda müşteri bulmakta zorluk çekti, yoğun görünmek için boş tenekelere hayali tabelalar yaptı. İş alabilmek için tabelalara çok ucuz fiyatlar verdi ancak yine de dükkanına gelen giden olmadı. En sonunda bir gün dükkanına gelen müşteriye tabelanın normal değerini söyledi, çok yoğun olduklarını işi beş güne yetiştirmeye çalışacağını söyledi. Fark edilebilmek için herkesinkinden farklı ve itinalı bir iş çıkardı.

Ayrıca Aziz Eren, Hisar Reklam’ın tabelalarının montajını kendisi yapardı. Bu özelliği, montaj yapmayan Bursa tabelacıları arasında öne çıkmasına yardımcı oldu. Yaratıcılığa verdiği önem ve özenli işleri de buna eklenince Hisar Reklam bilinen ve rakiplerinden sıyrılmış bir atölye haline geldi. Bu sayede, Hisar Reklam’ın dokuz metrekarelik bir dükkanda başlayan yolculuğu, açıldığı tarihten 11 sene sonra, 1990 yılında, 25 kişilik bir kadroya dönüştü.

İstanbul’da Bahar Reklam’ın duvar reklamlarından etkilenen Aziz Eren, kendi çabasıyla bu işe başlayarak Türkiye çapında duvar reklamları yaptı. Bu işi 1989 yılında kendi isteğiyle bıraktı ve atölye işine geri döndü. Hızla gelişen sektöre 1989’da ilk plotterini alarak ve bölgeye ilk alüminyum ışıklı kasayı getirerek ayak uydurdu.

1998-99 yıllarında sektörü dünya ölçeğinde değerlendiren Aziz Eren, işlerine solvent makinelerini de kattı. 3.500 m2’ye çıkan kapalı alanları sonraki 10 yılda da yatırımlar takip etti. 2002 yılında büyük bir yatırımla dijital baskı makinesi getirdi ve NUR markalı bu makinenin daha sonra distribütörlüğünü aldı. 1992’de Romanya’da, 2003 yılında Arnavutluk’ta firmalar kurdu.

Dokuz m2’lik küçük bir dükkanda başlayan Hisar Reklam’ı, işine olan bağlılığı ile zorlu geçen günlerin ardından kendi ayakları üzerinde durur sağlam bir yapıya kavuşturan Aziz Eren, teknolojik yenilikleri takip edip ilk Türkiye uygulamalarını yaparak sektör içerisinde ‘farklılık’ kelimesiyle anılır oldu.

Eren, sektöre yeni giren meslektaşlarına öğüdünü: “Ben buradan sektördeki genç arkadaşlarımıza, bu pazara yeni giren yeni reklamcılara eğitimsiz hiçbir yere varamayacaklarını bir kere daha söylemek istiyorum. Başarılı olmaları için sürekli yeni şeyler yapmaları lazım. Bunu başarırlarsa bu sektörde kazanç sağlarlar. Bu sektör hiç bitmez. Üretim olan bir ülkede reklam şart. Üretim yoksa ticaret vardır ve gene reklam şarttır. Reklamsız hiçbir şey olmaz.” Sözleriyle ifade etti.

2010 yılında aramızdan ayrılan Aziz Eren’in kurduğu Hisar Reklam, bugün kardeşi Orhan Eren ve kızı Öznur Eren yönetiminde Erhisar Reklam Ajansı ve Reklam Mlz. San. Tic. Ltd. Şti. ismiyle, sektörün önde gelen firmaları arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.

Saygıyla Anıyoruz.
AZİZ EREN (800x531)        Aziz eren3 (800x531)

aziz eren4 (800x532)AZİZ EREN kipr

Bu yazıyı paylaş: