Ali Dörtbudak

1945 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

Sanatçı bir ailenin büyük oğlu olan Ali Dörtbudak, Hattat Mahmut Dörtbudak ve edebiyatçı M.Veysi Dörtbudak’ın ağabeyidir. Resim ve nakkaşlığa olan merakından 1959-1960 yılları arasında amatör çalışmalar yaptı.

1963 yılında “Ali Usta” adıyla kendi dükkanını açarak oto boya, tabela ve nakkaşlık yaptı.

O dönemlerde Şanlıurfa’da Hacca gitmiş insanların evlerinin avlusuna, kapı ve pencere kenarlarına, dış kapı üstüne süslemeler yapılması bir gelenekti. Bu süreçte Ali Dörtbudak da birçok evde günlerce çalışarak nakkaşlık ve ressamlık yaptı. 1965 yılında vatani görevini tamamladıktan sonra işine geri döndü.

İlerleyen yıllarda Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Harrankapı Sağlık Atölyesi’nde kadrolu oto boya ve tabelacı olarak çalışmaya başladı. Boş zamanlarında ressamlık ve nakkaşlık yapmaya devam etti. Sağlık Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonra Şanlıurfa’nın tarihi yapılarını yağlıboya tablo olarak resmetti.

Ali Dörtbudak’a çıraklık eden kardeşi Abdülkerim Dörtbudak bir anısını şöyle anlatır: “Birgün Ali Ustayı Şanlıurfa merkezde bulunan Hasanpaşa Camii süslemesi için çağırırlar. Çalışmalar başlar minberi süsler ve küçük bir minare görüntüsü verir, minarenin alem kısmını yaldız boya ile boyar. Namazdan sonra cemaatten biri ışıkları kapamak ister, bütün düğmelere basar ve “minarenin üstündeki alem sönmüyor” der. Çünkü minarenin alemini, yanan bir lamba zannetmiştir.”

Beş çocuk babası olan Ali Dörtbudak 2005 yılında vefat ederek aramızdan ayrıldı.

Saygıyla Anıyoruz.

(5)ad1ad2ad3ad4ad6

Bu yazıyı paylaş: