Ali Baş

Çaycılıktan tabelacılığa uzanan bir hayat hikayesi olan Ali Baş, 1954 yılında Çanakkale ilinin, Gelibolu kazasının Adilhan Köyü’nde doğdu.

İlkokulu bitirdikten sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a taşındılar. Mesleğe ilk adımını 1969 yılında attı. Mesleğine, 1971 yılında Ofis Reklam’ın sahibi rahmetli Cemil Altınbay’ın ve sonrasında İsmet Tomaç’ın yanında devam etti.

Yaz aylarında Samsun, Bursa, Konya, Kayseri ve İzmir’de gerçekleşen fuarlara giderdi. O dönemlerdeki çalışma şartları ve olanaksızlıklar düşünülünce, yapılan işin ve usta olmanın zorluğunun ortaya çıktığını dile getiren Ali Baş, 1980 yılında Aksaray’da ilk firması olan Eser Reklam’ı kurdu. Genellikle esnafla, butiklere çalışırlardı.

O dönemlerde altın varakla cama yazılan apartman yazıları çok revaçta idi, Ali Baş günde 5-6 tane apartman yazısı yazardı. Ayrıca şirketler de her aracın üzerine yazı yazdırırlardı. Ali Baş da bir süre araç yazılarını devam ettirdi, ilk büyük işi Filiz Makarna’ydı. 100 civarında arabanın üzerini yazmıştı. İşine aşık olan Ali Baş, yaptığı her işi evladı gibi görür, hepsine ayrı özen gösterirdi.

1988 yılında firmasını kapatıp, Ajans Ges firmasında ustabaşı olarak hizmet vermeye başladı ve bu firmada 10 yıl çalıştı. O dönemlerde dijital baskı makineleri olmadığı için resimli pistole çalışmaları yaptı.

1997 yılında sağlık problemleri nedeniyle Ajans Ges’ten ayrıldı. Uzun bir süre serbest çalıştıktan sonra 2009 yılında Norm Design firmasında çalışmaya başladı. 3 çocuk babası olan ressam Ali Baş halen aktif olarak sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

fotofoto1

Bu yazıyı paylaş: