Abdurrahman Polat

1945 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk tabelasını 1964 yılında, ortaokulun son sınıfında iken “Derya Kitapevi” için yaptı. 1964 yılında Şanlıurfa’da reklam ve grafik atölyesi kurdu.

1966 yılında Mersin Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1967 – 1992 yılları arasında Şanlıurfa’da ilköğretim okullarında sınıf öğretmenliği ve idarecilik yaptı. Öğretmenlik mesleğinin yanında tabelacılık mesleğini yarı zamanlı olarak devam ettirdi.

1991 yılında Şanlıurfa’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Çevre Sanatçıları Atölyesi’nde resim çalışmaya başladı.

Abdurrahman Polat, tabelaları büyük emek harcayarak resimli olarak yapıyordu. Muhtelif zamanlarda Abdurrahman Birben ve Nihat Kürkçüoğlu ile beraber çalıştı.

O yıllarda sanatla uğraşan, fırça ile tabela ve resim yapan ustalar dayanışma içinde yardımlaşarak çalışırlardı. Tabelanın yanı sıra camii süslemeleri de yapılırdı. Abdurrahman Polat’ın, Vali Alpaslan Karaca ve Dergah Camii süslemelerinde emekleri oldu. Tabelanın yanı sıra o dönemlerde bir Şanlıurfa geleneği olarak Hacca gidenlerin evlerinin kapılarına süslemeler yaptı. Bazen elektrik olmadığı için geceleri fanus denilen lambalarla evlerin içini, eyvanını ve duvarlarını süsledi.

Emekli olduktan sonra hüsn-ü hat yazmaya ağırlık verdi. Hat sergileri açtı. Tesbih Sanatı kurslarında yarışmalara katıldı.

Son dönemlerde, gelişen teknolojiye rağmen Şanlıurfa Şıra Pazarı’nın 100 civarında tabelasını arkadaşı Osman Kaya ile birlikte fırça ve boya ile yazdı.

Başta Şanlıurfa olmak üzere İstanbul ve İzmir’de karma sergilere katıldı.

1992 yılında emekli olan Abdurrahman Polat, resim, hüsn-ü hat, grafik ve reklam çalışmalarını Şanlıurfa’daki atölyesinde sürdürmektedir.

(1)p  (2)o(3) (4)

Bu yazıyı paylaş: