Ramazan Cengiz

05 Nisan 1957 yılında Tarsus, Mersin’de doğdu. İlkokulu Gülek İlkokulu’nda okudu. Arkadaşları derslerine çalışırken, kendisi sürekli resim çizdiği ve bu sebepten ailesi ve öğretmenlerinden sürekli azar işittiği bir öğrencilik hayatı oldu.

Çocukluk yıllarından beri el becerileri çevresince takdir toplardı. Babası ile beraber kalaycılık mesleği yaparak, iş hayatına başladığında 7 yaşlarında bir çocuktu.

1974 senesinin yaz ayında, resim yeteneğine güvenerek, resim sanatçısı olma hayali ile Tarsus’da sinema afişleri yapan, Ressam Mustafa Tulumbacı’nın yanında çıraklığa başladı. Mustafa Tulumbacı’nın atölyesinde 2 yıl süre ile çalıştı. Bu süre içerisinde fırça hakimiyeti çok gelişti.

Hayat şartları, O’nu tabela mesleğine yöneltti. Tarsus’tan daha büyük bir şehir olan Adana ilinde, şehrin en ünlü tabelacısı ve ressam Karlıova Özer Tabelacısı’nın sahibi olan pek saygı değer, Ahmet Önen Önenköprülü’nün ve kardeşi Özer Önenköprülü’nün  yanında 1977 yılına kadar çalıştı. Bu süre zarfında kalfalıktan ustalık seviyesine geçti.

Askerlik görevini yapmak için Ankara’ya geldi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Ankara’nın ünlü tabela sanatçılarından Hayri Altınfırça, Cem Özler, İzzet Halkman ve Ertürk Dölek ile çalışma fırsatı buldu. Bu sanatçı insanlar, O’nun ufkunu açtı.

Birbirinden renkli iş deneyimleri oldu. Ziraat Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankaları’nın, yurdun birçok köşesinde açılan, birçok şubesine gidip, vitrin ve vezne camlarının üzerine fırçası ile altın varaklı yazılar ve desenler çizdi. 81 ilin 78’i ne gidip, yaptığı tabelaları monte etti veya fırçası ile işler yaptı.

1984 yılında Veysel Binyıldız ile VE-RA (Veysel – Ramazan) Reklam atölyesini kurdu. Veysel Binyıldız’ın sahip olduğu akademik eğitim ile kendi deneyimlerini birleştirerek 1990 yılına kadar atölyelerinde birçok kuruma hizmet verdiler.

Bilim ve teknolojinin hızlı ilerleyişi ile nerdeyse tamamen ortadan kalkan mesleğini, yine teknolojiye ayak uydurmaya çalışarak Ankara’da “Panorama Reklam Hizmetleri” adı ile devam etmektedir.

1983 yılında doğan oğlu Ahmet Tarık Cengiz’i çocukluğundan beri, mesleği ile tanıştırmak için her fırsatta atölyesine götürüp çıraklık yaptırdı. Oğluna mesleğini sevdirip, Güzel Sanatlar Fakültesi eğitimi almasını sağlamıştır.

 

 

      

Bu yazıyı paylaş: