FESPA EURASIA 2016 ULUSLARARASI YATIRIM HEDEFLİ ALICILARI BİR ARAYA GETİRDİ

8-11 Aralık tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen FESPA Eurasia 2016, 8 bin 232 ziyaretçiyi ağırladı. Bu rakam 4 günde tekrar ziyaretlerle toplam 9 bin 774’e ulaşarak ziyaretçilerin organizasyona gösterdiği ilgiyi gözler önüne serdi.

FESPA Eurasia’nin etkili bir ‘ticari’ platform olduğunu bir kez daha kanıtlayan fuar satın alma potansiyeli açısından oldukça başarılı geçti. Fuar ziyaretçilerinin %44’ü son karar alıcılar olurken katılımcıların %81’i karar alma sürecinde söz sahibi kişilerdi.

Organizasyondaki ziyaretçilerin niteliğini vurgulayan Summa İstanbul ortağı Murat Öztürk şu açıklamalarda bulundu: “FESPA Eurasia her zaman oldukça profesyonel bir etkinlik olmuştur. Ziyaretçilerin arasında profesyonel alıcıların ve firmaların bulunması FESPA Eurasia’yı bizim için bir numara yapıyor.”

FESPA Eurasia 2015’e göre fuara uluslararası katılımın artması da FESPA Eurasia’nın Avrasya bölgesindeki etkisinin giderek arttırdığını gösterdi. Buna göre, Türkiye dışında fuara en çok katılım gösteren 10 ülke arasında: İran, Bulgaristan, Cezayir, Yunanistan, Ürdün, Ukrayna, Irak, Lübnan ve Almanya vardı.

610_3287FESPA’nın yerel ve uluslararası fuar programını tamamlayan FESPA Eurasia ziyaretçilerine çeşitli ücretsiz etkinlikler de sundu. Bunların arasında ise eğitim konferanslarına sağlanan katılım öne çıktı. Avrasya bölgesinde sektöre özel eğitim talebine cevap veren bu eğitim programları; Dijital Pigment Baskı Teknikleri, Serigrafi Baskı, 3D ile Giysi Tasarımı, Tekstilde Nano Uygulamalar ve daha birçok konuda sektörü bilgilendirdi.

Fuarın araç kaplama bölümünde düzenlenen, Hexis’in sponsor olduğu FESPA’nın canlı World Wrap Masters yarışmasının galibi Ivan Tenchev oldu. FESPA Eurasia 2016’da kazandığı bu başarı hakkında konuşan Ivan Tenchev, yetenekli olduğu ve yapmaktan zevk aldığı bir şey için ödüllendirilmekten dolayı gururlu olduğunu ifade etti. Ivan şöyle devam etti: ‘’Wrap Masters 2016 oldukça etkileyiciydi. Bazı yerel yarışmacılar oldukça iyiydi yani en iyilerin arasında yarışma fırsatı elde ettiğimi söyleyebilirim. Şimdiyse Hamburg’da gerçekleşecek FESPA 2017’de World Wrap Masters Final’de yarışmayı dört gözle bekliyorum.”

Fuarda aynı zamanda FESPA’nın fuar ortağı ARED ikinci kez, Türkiye’deki yaratıcı ve yenilikçi endüstriyel reklam üretimlerinin ödüllendirildiği ARED Endüstriyel Reklam Ödülleri’ni gerçekleştirdi. Fuar alanında gerçekleştirilen kapalı oylamanın %45’ini alarak ödüle layık görülen Rekmar Reklam’dan Alper Tenşi 8-12 Mayıs 2017’de yapılacak olan FESPA 2017 global ödül programında yer alacak.

FESPA Eurasia 2016’nın hem katılımcı hem de ziyaretçilerden aldığı olumlu geri dönüşlerle bu etkinliğin hızla gelişen pazarlar için önemini bir kez daha kanıtladığını söyleyen FESPA Grup Fuarlar Müdürü Michael Ryan şunları dile getirdi: “Bu fuar Türk baskı pazarının yanı sıra daha geniş bölgeden gelen katılımcılar ve ziyaretçilere çözüm sunmaya devam ediyor.”

Aleph, Mimaki, EFI, Canon ve daha birçok uluslararası markanın fuarda yeni ürünlerini tanıttığını vurgulayan Ryan, katılımcıların fuarda elde ettikleri satış hacminden dolayı olumlu geri dönüşler aldığını belirtti. Ryan; “Aldığımız geri dönüşlere göre ziyaretçilerimizin %68’i FESPA Eurasia’nın bölgedeki en önemli geniş format etkinliği olduğuna inanıyor. Bu da sektörün böyle kapsamlı bir fuara olan ihtiyacını bir kez daha gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

FESPA Eurasia 2016’nın başarısı hakkında konuşan bazı katılımcıların yorumları:

Bu sene ilk kez FESPA Eurasia’ya katıldıklarının altını çizen Aleph SRL Yönetim Müdürü Alessandro Manes harika bir etkinlik geçirdiklerini ve dört makine sattıklarını ifade etti.

Mert Dijital’den Ender Yılmaz ise şu yorumu yaptı: “2016 bizim ilk FESPA Eurasia deneyimimizdi ve ziyaretçilerin standımıza olan yoğun ilgisiyle çok başarılı bir fuar geçirdik. En son teknolojiyi görücüye çıkarmak ve doğru hedef kitleye ulaşmak için FESPA Eurasia’nın etkili bir platform olduğuna inanıyoruz.”
Canon B2B Ürünleri Pazarlama Müdürü İsmet Özdemir ise FESPA Eurasia’nın beklentilerini aştığını vurgulayarak

şunları söyledi: “Samimi olarak söyleyebilirim ki FESPA Eurasia 2016’da beklediğimizden çok daha başarılı bir fuar geçirerek birçok makine sattık! Fuara katılımımızdan dolayı çok mutluyuz.”

FESPA Eurasia 2016’nın harika bir fuar olduğunun altını çizen BTC firma sahibi Nurten Ergün ise şöyle belirtti: “FESPA Eurasia 2016’da müşterilerimizden yoğun ilgi gören yepyeni teknolojilerimizi sergileme fırsatı bulduk.”

FESPA ve küresel fuarları hakkında daha detaylı bilgi için www.fespa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş:

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir