Açıkhava Reklamcıları Derneği’nden İTO’ya Ziyaret

ARED Eski Başkanı Murat Ürünsak ile Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Yüksel, dernek Genel Koordinatörü Ayşe Zübeyde Aydın ve dernek yetkilisi Şenay İpek ve hem İTO’nun 125. yıldönümünü kutlamak hem de sektörel sorunlarla görüş alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2007 Çarşamba günü 10 Nolu Reklamcılık, Filmcilik, Tiyatro, Sinema, Yerli Film ve İhracatçıları Meslek Komitesi Yönetim Kuruluna bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyarette 10 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Özdemir Öğüt, Başkan Vekili Ekrem Gökkaya ve diğer üyeler İlhan Soylu, İsrafil Kuralay, Mehmet Naci Aköz, Yılmaz Atadeniz, Aygün Karakaş ve Yılmaz Atadeniz’de hazır bulundular.

Oda Teras katında yemekli gerçekleşen toplantıda söz alan ARED yetkilileri dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdiler. İzmir’de “Açıkhava Reklamcılığı Meslek Yüksek Okulu”nun kurulması konusundaki gayretlerin meyve verdiğini ve okulun bu yıl eğitime başladığını söylediler.

Ayrıca ARED’in FESPA, ISA ve EVL gibi uluslararası dernek ve federasyonlara üye olduğunu, bazılarının genel kurullarının Türkiye’de yapılmasına öncülük ettiklerini ve Sign Fuarı gibi etkinliklerle sektöre destek verdiklerini ifade ettiler.

ARED yetkilileri, açıkhava reklamcıları olarak yerel yönetimlerin keyfi ve tutarsız politikalarından müşteki olduklarını; doğrudan ve dolaylı yollarla alınan vergi ve harçlarla sektörün önünün kesildiğini vurguladılar.

Toplantıda söz alan 10 Nolu Meslek Komite üyeleri ise; seçildikleri günden bugüne en yoğun gündemlerinden birini açıkhava sektörünün sorunlarının oluşturduğunu söylediler.  Kendilerinin de ifade ettikleri sorunlarla ilgili İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın öncülüğünde gerek merkezi hükümet yetkilileri gerekse de başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili belediyeler nezdinde çok sayıda girişimleri olduğunu ve önemli mesafeler alındığını vurguladılar.

Toplantıda taraflar karşılıklı diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldılar. 
Ayrıca hazırlanmakta olan “Yeni Belediyeler Kanu”nun sektörü ilgilendiren maddelerine ilişkin ortak görüş oluşturulması ve konunun birlikte takip edilmesini kararlaştırdılar.

Toplantıda son olarak 10 Nolu Meslek Komitesinin teklifiyle İTO 2007 iş programına konulan “açıkhava sektör araştırması” ile ilgili ARED’in akademisyen, araştırmacı ve sektör uzmanı kişilerin isimler ve araştırmanın kapsam ve bütçesine dair bir hazırlık yapması ve bunu en kısa zamanda Komite Yönetim Kurulu’na iletilmesi de kararlaştırıldı.

Bu yazıyı paylaş:

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir